Zwiedzanie Szybu Maciej

gault millau logoslaskie smaki logo

mouse

Szerokie menu A’La Carte, składające się z potraw pochodzących z różnych części świata, dopełnione zostało tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków.

restauracja baner 01

Tu kącik malucha współistnieje z powierzchnią wystawienniczą. Weekendami odbywają się koncerty oraz warsztaty kulinarne, a w tygodniu lekcje na temat śląskich tradycji. To miejsce tętni życiem!

bistro baner 01
 

Turystyka

Górny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych obiektów turystycznych o różnym charakterze na tle których wyróżniają się w sposób szczególny obiekty zrzeszone na Szlaku Zabytków Techniki, którego częścią jest Szyb Maciej, pełniący niegdyś rolę szybu wentylacyjnego kopalni „Concordia”.
Szyb Maciej to obiekt będący kopalnią w miniaturze. Godzinna trasa zwiedzania prowadzi od szczytu wieży wyciągowej przez serce kopalni, czyli maszynę wyciągową po zerknięcie w głąb ziemi. Odrestaurowane budynki kompleksu otrzymały dwukrotnie laur generalnego konserwatora zabytków na „Zabytek Zadbany” w 2011 oraz 2015 roku. Potwierdzając i doceniając w ten sposób kunszt konserwatorów oraz architektów, którzy restaurowali kompleks dbając o zachowanie jego autentyczności zarówno pod względem konstrukcji bryły jak i użytych materiałów. Na terenie kompleksu znajduje się hałda pokopalniana wpisana w rejestr zabytków przed którą ustawiona jest scena będąca byłym wiaduktem łączącym kompleks z Gliwicami.
W Szybie Maciej kultywujemy także tradycje związane z kulturą oraz obyczajami śląskimi, których częścią jest niewątpliwie kuchnia śląska, stąd nasza obecność na Szlaku „Śląskie Smaki”. Jesteśmy jedynym obiektem w Województwie Śląskim znajdującym się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku „Śląskie Smaki”.

Szyb Maciej, będący częścią historii kopalni Concordia, przekształcony został w kompleks turystyczno-rekreacyjny oraz kulturalny. Jednogodzinne spotkanie z przeszłością w towarzystwie przewodnika umożliwia poznanie tajników funkcjonowania kopalni, poznanie innowacyjnego przekształcenia szybu w ujęcie wody i zajrzenia do …środka ziemi. Szyb Maciej, to jedyny tego rodzaju w pełni zachowany autentyczny zakład górniczy na terenie Europy. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków, znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku Śląskie Smaki.

 

Do największych atrakcji Szybu Maciej należą m.in.:

  • zachowane budynki i wyposażenie dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku,
  • możliwość zejścia do szybowego ujęcia wody i poznania genezy jego powstania,
  • restauracja na 2- poziomach utworzona w głównym budynku kopalni,
  • możliwość zobaczenia okolic Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej,
  • możliwość uczestniczenia w pokazie pracy maszyny wyciągowej,
  • przykład zrównoważonej rewitalizacji dawnego kompleksu górniczego.

 

> Poznaj wszystkie nasze atrakcje!

 

pic opieka przewodnika
Opieka profesjonalnego przewodnika
pic obsluga turystyczna
Obsługa turystyczna
pic restauracja
Restauracja
pic bistro
Bistro
pic rodziny
Obiekt przyjazny rodzinom z dziećmi
pic wifi
Darmowy internet
pic rowery
Obiekt przyjazny rowerzystom
pic dostepnosc
Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych
pic toaleta
Toaleta
pic parking
Parking niestrzeżony
pic winda
Winda
pic ubior
Nie ma konieczności specjalnego ubioru

Zwiedzanie z przewodnikiem

wt-nd 12.00 - 17.00

Zwiedzanie obejmuje budynek nadszybia ze wszystkimi poziomami, budek maszyny wyciągowej oraz wejście na wieżę szybową (25m nad ziemią).

Zwiedzanie z Przewodnikiem poza wyznaczonymi godzinami wymaga uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 50zł/grupa za usługę przewodnicką.

Konieczna jest rezerwacja zwiedzania – tel. 32 323 14 75 lub 721 455 500

 

Ceny biletów

8 zł normalny

4 zł ulgowy

(dzieci, młodzież do 25 roku życia za okazaniem legitymacji, emeryci i renciści za okazaniem legitymacji).

 

Zwiedzanie indywidualne

Indywidualne zwiedzanie obejmuje część zewnętrzną kompleksu, bez możliwości wejścia na wieżę wyciągową, zejścia do kanału wentylacyjnego oraz budynku maszynowni - odbywa się w godzinach 10.00-21.00 (wt-nd).

 

Zwiedzanie grup zorganizowanych

Wymaga rezerwacji telefonicznej i jej potwierdzenia mailowego pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Programy rabatowe

Zachęcamy do skorzystania z programów rabatowych:

  • Szlak Zabytków Techniki - odwiedzając jeden z obiektów objętych programem (Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Kopalnia Guido w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych, Muzeum Browaru Żywiec, Muzeum Śląskie w Katowicach, Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia w Katowicach, Stary Młyn - Muzeum Rzemiosł Dawnych w Żarkach) można otrzymać 20% rabatu przy zakupie biletu w kolejnym obiekcie. Ważne! Aby otrzymać rabat należy okazać paragon fiskalny lub bilet z datownikiem. Program obowiązuje do końca 2019 r.
  • Galeria Figur Stalowych Gliwice - odwiedzając gliwicką Galerię Figur Stalowych można otrzymać 2zł rabatu przy zakupie biletu wstępu do kompleksu Szyb Maciej. Ważne! Aby otrzymać rabat należy okazać paragon fiskalny lub bilet z datownikiem. Program obowiązuje do odwołania!

Kontakt

SZYB MACIEJ

ul. Srebrna 6, 41-819 Zabrze-Maciejów

Godziny otwarcia kompleksu:
Wtorek – Niedziela 10:00 – 21:00

 

Informacja

tel. +48 32 323 14 75  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Turystyka

tel. +48 32 276 17 76 / 721 455 500
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(wymagana telefoniczna rezerwacja)

 

Restauracja & Bistro

(indywidualne rezerwacje stolików)
tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Justyna Czeleń

manager

mob. +48 661 650 200

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PR / Marketing

tel. +48 721 455 500

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.szybmaciej.pl

 

Wydarzenia Szybu Maciej przygotowywane są we współpracy z Klastrem Kultury i Turystyki Przemysłowej

Mapa dojazdowa

Drukuj

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych