Szyb Maciej na szlakach zabytków techniki

gault millau logoslaskie smaki logo

mouse

Szerokie menu A’La Carte, składające się z potraw pochodzących z różnych części świata, dopełnione zostało tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków.

restauracja baner 01

Tu kącik malucha współistnieje z powierzchnią wystawienniczą. Weekendami odbywają się koncerty oraz warsztaty kulinarne, a w tygodniu lekcje na temat śląskich tradycji. To miejsce tętni życiem!

bistro baner 01
 

Turystyka

Górny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych obiektów turystycznych o różnym charakterze na tle których wyróżniają się w sposób szczególny obiekty zrzeszone na Szlaku Zabytków Techniki, którego częścią jest Szyb Maciej, pełniący niegdyś rolę szybu wentylacyjnego kopalni „Concordia”.
Szyb Maciej to obiekt będący kopalnią w miniaturze. Godzinna trasa zwiedzania prowadzi od szczytu wieży wyciągowej przez serce kopalni, czyli maszynę wyciągową po zerknięcie w głąb ziemi. Odrestaurowane budynki kompleksu otrzymały dwukrotnie laur generalnego konserwatora zabytków na „Zabytek Zadbany” w 2011 oraz 2015 roku. Potwierdzając i doceniając w ten sposób kunszt konserwatorów oraz architektów, którzy restaurowali kompleks dbając o zachowanie jego autentyczności zarówno pod względem konstrukcji bryły jak i użytych materiałów. Na terenie kompleksu znajduje się hałda pokopalniana wpisana w rejestr zabytków przed którą ustawiona jest scena będąca byłym wiaduktem łączącym kompleks z Gliwicami.
W Szybie Maciej kultywujemy także tradycje związane z kulturą oraz obyczajami śląskimi, których częścią jest niewątpliwie kuchnia śląska, stąd nasza obecność na Szlaku „Śląskie Smaki”. Jesteśmy jedynym obiektem w Województwie Śląskim znajdującym się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku „Śląskie Smaki”.

szt logo

 

Szlak Zabytków Techniki

Szlak Zabytków Techniki jest tematycznym, samochodowym szlakiem turystyczno-kulturowym, łączącym obiekty związane z kulturą dziedzictwa przemysłowym województwa śląskiego. Obecnie w jego skład wchodzi 36 obiektów. Szlak ten jest markowym produktem turystycznym (sieciowy produkt obszaru) prezentującym najważniejsze i najciekawsze pod względem walorów turystycznych, historycznych i architektonicznych obiekty przemysłowe w regionie śląskim. Obiekty znajdujące się na Szlaku związane są z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, włókiennictwem, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. W skład Szlaku Zabytków Techniki wchodzą istniejące muzea i skanseny, zamieszkałe kolonie robotnicze, działające zakłady pracy. Właścicielami poszczególnych obiektów są samorządy lokalne, osoby prywatne, przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.


Szlak Zabytków Techniki jest najbardziej interesującą trasą turystyki industrialnej w Polsce. Jako jeden z głównych markowych produktów turystycznych województwa śląskiego charakteryzuje region na turystycznej mapie kraju. Jest to wielokrotnie nagradzany produkt turystyczny. W 2008 r. otrzymał Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. W styczniu 2010 r. jako jedyny szlak z Europy Środkowej i Wschodniej dołączył do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). W październiku 2010 r. SZT nagrodzony został Złotym Medalem Targów Poznańskich dla najlepszego produktu turystycznego w Polsce.


Od 2010 r. w wyznaczoną sobotę czerwca organizowane jest Święto Szlaku Zabytków Techniki – INDUSTRIADA.To jedyny tego typu festiwal w Europie Środkowo-Wschodniej. Drugi pod względem wielkości w Europie w ogóle, prezentujący dziedzictwo przemysłowe. W organizację INDUSTRIADY, która odbywała się w 43 zabytkach techniki w 24 miejscowościach zaangażowały się 3.000 osób reprezentujące 530 róznych podmiotów. W festiwalu wzięło udział ponad 77.000 uczestników.

 

industriada 01

industriada 02

industriada 03

 

 


Korzyściami, jakie Szlak Zabytków Techniki oferuje odwiedzającym są emocje i doświadczenia. To one odgrywają kluczową rolę podczas zwiedzania obiektów na Szlaku. Poprzez bezpośredni kontakt z nadal działającymi maszynami i urządzeniami można niemal „dotknąć historii”. Specyfika kontaktu turysty z „żywymi” eksponatami wychodzi ponad standardowe zwiedzanie w oparciu o prezentację eksponatów w muzealnych gablotach. Na Szlaku Zabytków Techniki emocje determinowane są poprzez zmysły. Podczas wizyty w industrialnych obiektach można usłyszeć szum silników, stukot maszyn, poczuć zapach drewna, chłód podziemi, dotknąć metalu, etc. W efekcie zwiedzający może nie tylko poznać industrialne dziedzictwo regionu, ale i dotknąć, odczuć czy zasmakować tego co składa się na jego niepowtarzalną tradycję. Dzięki tym wyjątkowym doznaniom można samemu przekonać się, że zabytki techniki to miejsca, gdzie w interesujący sposób spędza się czas wolny.

 

Zainteresowanie przemysłowym dziedzictwem regionu rośnie nieprzerwanie. W 2009 roku SZT odwiedziło 470 tys. turystów, rok później było to już pół miliona osób, w 2011 roku 537 tys., a dwa lata temu 580 tys. zwiedzających. W roku 2013 w czołówce najbardziej popularnych obiektów Szlaku znalazły się nie tylko kopalnie (w Zabrzu oraz Tarnowskich Górach), ale i Muzeum Chleba w Radzionkowie czy Browar w Żywcu.

 

erih logo

 

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH)

Szlak Zabytków Techniki w skład którego wchodzi Szyb Maciej to jedyny szlak turystyczny z Europy Centralnej, jaki należy do prestiżowego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego, grupującego najważniejsze monumenty ery przemysłowej na Starym Kontynencie.

Kontakt

UWAGA! Ze względu na awarię linii telefonicznej prosimy kierować wszelkie zapytania pod numery:
+48 661 650 200 oraz +48 721 455 500.

 

SZYB MACIEJ

ul. Srebrna 6, 41-819 Zabrze-Maciejów

Godziny otwarcia kompleksu:
Wtorek – Niedziela 10:00 – 21:00

 

Informacja

tel. +48 32 323 14 75  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Turystyka

tel. +48 32 276 17 76
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Restauracja & Bistro

(indywidualne rezerwacje stolików)
tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Rezerwacje

mob. +48 661 650 200

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PR / Marketing

tel. +48 721 455 500

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.szybmaciej.pl

 

Wydarzenia Szybu Maciej przygotowywane są we współpracy z Klastrem Kultury i Turystyki Przemysłowej

Mapa dojazdowa

Drukuj