Regulamin

gault millau logoslaskie smaki logo

mouse

Szerokie menu A’La Carte, składające się z potraw pochodzących z różnych części świata, dopełnione zostało tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków.

restauracja baner 01

Tu kącik malucha współistnieje z powierzchnią wystawienniczą. Weekendami odbywają się koncerty oraz warsztaty kulinarne, a w tygodniu lekcje na temat śląskich tradycji. To miejsce tętni życiem!

bistro baner 01
 

Turystyka

Górny Śląsk ma do zaoferowania wiele ciekawych obiektów turystycznych o różnym charakterze na tle których wyróżniają się w sposób szczególny obiekty zrzeszone na Szlaku Zabytków Techniki, którego częścią jest Szyb Maciej, pełniący niegdyś rolę szybu wentylacyjnego kopalni „Concordia”.
Szyb Maciej to obiekt będący kopalnią w miniaturze. Godzinna trasa zwiedzania prowadzi od szczytu wieży wyciągowej przez serce kopalni, czyli maszynę wyciągową po zerknięcie w głąb ziemi. Odrestaurowane budynki kompleksu otrzymały dwukrotnie laur generalnego konserwatora zabytków na „Zabytek Zadbany” w 2011 oraz 2015 roku. Potwierdzając i doceniając w ten sposób kunszt konserwatorów oraz architektów, którzy restaurowali kompleks dbając o zachowanie jego autentyczności zarówno pod względem konstrukcji bryły jak i użytych materiałów. Na terenie kompleksu znajduje się hałda pokopalniana wpisana w rejestr zabytków przed którą ustawiona jest scena będąca byłym wiaduktem łączącym kompleks z Gliwicami.
W Szybie Maciej kultywujemy także tradycje związane z kulturą oraz obyczajami śląskimi, których częścią jest niewątpliwie kuchnia śląska, stąd nasza obecność na Szlaku „Śląskie Smaki”. Jesteśmy jedynym obiektem w Województwie Śląskim znajdującym się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku „Śląskie Smaki”.

 1. INFORMACJE OGÓLNE
  1. Szyb Maciej jest Zespołem dawnej Kopalni Concordia w Zabrzu wpisanym do rejestru zabytków i znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
  2. Regulamin określa tryb udostępniania i korzystania z obiektów i terenu Szybu Maciej oraz udzielania zgody na wejście do obiektów Zespołu w celach turystycznych, edukacyjnych, rekreacyjnych, kulturowych, gastronomicznych, a także w celu fotografowania, filmowania, realizacji reportażu lub innych uzgodnionych z dyrektorem obiektu.
  3. Na terenie Szybu Maciej znajdują się między innymi głębinowe ujęcie wody, stacja wodna, rozdzielnia, stacje transformatorowe, wieża wyciągowa, maszyna wyciągowa oraz inne czynne urządzenie energetyczne i mechaniczne. Zbliżenie się do tych urządzeń lub wstęp do pomieszczeń gdzie znajdują się te urządzenia bez upoważnienia jest zabroniony.
  4. Każda osoba znajdująca się na terenie Szybu Maciej jest zobowiązana do zaznajomienia się z niniejszym Regulaminem, jego przestrzegania, stosowania się do zaleceń obsługi obiektu oraz zachowywania się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych uczestników .
  5. Na terenie Zespołu zabrania się wnoszenia i posiadania broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów łatwopalnych oraz niebezpiecznych, środków odurzających, produktów alkoholowych.
  6. Służby porządkowe obiektu mają prawo do wezwania osoby winnej zakłócenia porządku i łamania niniejszego regulaminu do natychmiastowego opuszczenia terenu.
  7. Wszelkich informacji nt. Szyb Maciej oraz jego zwiedzania udziela Biuro Obsługi Turystów
 2. OGÓLNE ZASADY PRZEBYWANIA NA TERENIE
  1. Na teren obiektu zostały wyznaczone trasy turystyczne do zwiedzania wyłącznie z przewodnikiem. Przebywanie na terenie Szybu Maciej w godzinach otwarcia oraz po zapoznaniu się z niniejszym regulaminem za wyjątkiem miejsc do których wstęp jest zabroniony lub dostępny wyłącznie z przewodnikiem, nie wymaga odrębnego zezwolenia.
  2. Dzieci i młodzież szkolna do lat 14-stu mogą zwiedzić obiekt tylko pod opieką osób pełnoletnich, sprawujących nad nami opiekę i ponoszących za nie pełną odpowiedzialność.
  3. Szyb Maciej przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzać obiekt oraz brać udział w imprezach i wydarzeniach kulturowych. W celu zapewnienia komfortu zwiedzania oraz zminimalizowania czasu oczekiwania na wejście (z przewodnikiem) pożądana jest rezerwacja terminu zwiedzania przez te osoby i uzgodnienie z przewodnikiem trasy zwiedzania, dostosowanej do stopnia niepełnosprawności.
  4. W trakcie zwiedzania dozwolone jest fotografowanie i filmowanie. Wykonywanie fotografii i filmów w celach komercyjnych, wymaga wcześniejszej zgody dyektora obiektu.
  5. Zwiedzając Szyb Maciej należy dostosować ubiór stosownie do pory roku oraz warunków atmosferycznych; dotyczy to zwłaszcza wejścia na wieżę wyciągową lub zejścia do kanału wentylacyjnego.
  6. Zabronione jest wejście na wieżę wyciągową, gdy panują złe warunki atmosferyczne; w szczególności podczas opadów śniegu lub gdy występują oblodzenia wieży i ciągów komunikacyjnych, podczas burzy i przy silnym wietrze.
  7. Kierownictwo obiektu Szyb Maciej nie ponosi odpowiedzialności za wypadki wynikłe z nieprzestrzegania niniejszego regulaminu, ze złego stanu zdrowia zwiedzającego lub jego umyślnego działania.
  8. Kierownictwo obiektu nie ponosi odpowiedzialności za rzeczy pozostawione lub zagubione na terenie obiektu lub uszkodzone z winy zwiedzających.
  9. Apteczki pierwszej pomocy znajdują się w biurze obsługi turystów, bistro i w restauracji.
  10. Na terenie Zespołu obowiązuje zakaz palenia tytoniu, za wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych.
  11. Kierownictwo Zespołu Szyb Maciej zastrzega sobie prawo zamknięcia obiektu lub też wprowadzenia ograniczeń w zwiedzeniu.
 3. ZASADY ZWIEDZANIA SZYBU MACIEJ Z PRZEWDONIKIEM
  1. Zwiedzanie Szybu Maciej z przewodnikiem obejmuje eksponaty niedostępne dla zwiedzających podczas przebywania na terenie obiektu bez wymaganego odrębnego zezwolenia. Trasa zwiedzania z przewodnikiem obejmuje w zależności od warunków pogodowych między innymi maszynownię, budynek nadszybia, wieżę wyciągową z platformą widokową i kanał wentylacyjny z ujęciem wody.
  2. Organizację zwiedzania Szybu Maciej z przewodnikiem prowadzi Biuro Obsługi Turystów i wyznaczone przez niego osoby.
  3. Upoważnieniem do udziału w zwiedzaniu z przewodnikiem jest ważny bilet wstępu, który należy wykupić w Biurze Obsługi Turystów.
  4. Przed rozpoczęciem zwiedzania każdy uczestnik powinien zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na terenie obiektu, w szczególności :
   - sposobu zachowywania się przy wejściu na wieżę, zejściu do kanału wentylacyjnego,
   - zachowania się podczas uruchamiania maszyny wyciągowej oraz podczas jej pracy,
  5. Zabronione jest samowolne oddalanie się od grupy podczas zwiedzania.
  6. Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się spotkaniem z przewodnikiem w Biurze Obsługi Turystów lub innym wyznaczonym przez przewodnika miejscu, o godzinie oznaczonej na bilecie.
  7. Każdy zwiedzający zobowiązany jest do ścisłego stosowania się do wskazań przewodnika.
  8. Przewodnik może skrócić ustaloną trasę zwiedzania w przypadku zaistniałego zagrożenia lub w zależności od kondycji fizycznej uczestników.

Kontakt

SZYB MACIEJ

ul. Srebrna 6, 41-819 Zabrze-Maciejów

Godziny otwarcia kompleksu:
Wtorek – Niedziela 10:00 – 21:00

 

Informacja

tel. +48 32 323 14 75  
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Turystyka

tel. +48 32 276 17 76
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Restauracja & Bistro

(indywidualne rezerwacje stolików)
tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Rezerwacje (wt-nd 12.00-20.00)

mob. +48 661 650 200

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

PR / Marketing

tel. +48 721 455 500

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.szybmaciej.pl

 

Wydarzenia Szybu Maciej przygotowywane są we współpracy z Klastrem Kultury i Turystyki Przemysłowej

Mapa dojazdowa

Drukuj

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych