Historia

szlak zabytkow techniki logogault millau logoslaskie smaki logo

mouse

Szerokie menu A’La Carte, składające się z potraw pochodzących z różnych części świata, dopełnione zostało tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków.

restauracja baner 01

Tu kącik malucha współistnieje z powierzchnią wystawienniczą. Weekendami odbywają się spotkania rodzinne, a w tygodniu lekcje na temat śląskich tradycji oraz warsztaty dla najmłodszych! Zapraszamy!

bistro baner 01
 

Turystyka

Szyb Maciej to obiekt będący kopalnią w miniaturze. Trasa zwiedzania prowadzi od szczytu wieży wyciągowej przez serce kopalni, czyli maszynę wyciągową po zerknięcie w głąb ziemi. Na terenie kompleksu znajduje się hałda pokopalniana, wpisana w rejestru zabytków, przed którą ustawiona jest scena będąca byłym wiaduktem łączącym kompleks z Gliwicami. Jesteśmy jedynym obiektem w Województwie Śląskim znajdującym się jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku Kulinarnym „Śląskie Smaki”.

historia 04Szyb Maciej to zespół obiektów i urządzeń dawnej Kopalni Concordia, pierwszej prywatnej, zabrzańskiej kopalni węgla kamiennego, która wydobycie rozpoczęła w 1843r. To także nazwa wydrążonego do głębokości 198 m, na początku XX w. szybu, którego pierwotna nazwa brzmiała West Schacht. Szyb Maciej umożliwił znaczne rozszerzenie pola eksploatacji Kopalni Concordia w kierunku zachodnim od głównego szybu wydobywczego, położonego niegdyś w centrum dzisiejszego Zabrza.


Szyb z wieżą wyciągową i maszynownią oraz z zespołem budynków nadszybia, wagowni, kotłowni, rozdzielni, łaźni, odżelaziacza i innymi pełnił funkcje szybu wentylacyjnego, transportowego, odwadniającego oraz zjazdowo — wydobywczego. Wokół szybu powstał plac drzewny oraz zwałowisko skały płonnej. Ujmowana w szybie woda, pochodząca z triasowego poziomu wodonośnego, wykorzystywana była na potrzeby socjalne kopalni, a w okresie późniejszym także na potrzeby komunalne Zabrza.


W latach pięćdziesiątych XX w. Szyb Maciej należał do Kopalni Węgla Kamiennego „Ludwik-Concordia”, a od 1973r. do Kopalni Węgla Kamiennego „Pstrowski”. W roku 1992 po wyczerpaniu się złóż węgla Kopalnia „Pstrowski” podjęła decyzję o likwidacji całego rejonu Szybu Maciej na dole i na powierzchni. Powstałe dwa lata wcześniej Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o. zaproponowało Kopalni odstąpienie od likwidacji Szybu, nowatorskie przekształcenie go w głębinowe ujęcie wody oraz wykup całego zespołu zabudowań. W grudniu 1993r. doszło do urzeczywistnienia projektu i uruchomione zostały pompy pierwszego w Polsce szybowego ujęcia wody pitnej. Wkrótce DEMEX przystąpił do prac remontowo-konserwatorskich mających na celu zabezpieczenie przed postępującym niszczeniem obiektów i urządzeń, dokonał wpisu do rejestru zabytków budynków i wyposażenia zespołu oraz opracował całościowy program rewitalizacji dawnego zakładu górniczego z przystosowaniem dla celów turystycznych, mając na uwadze ochronę i wykorzystanie utworzonego ujęcia wody.
W roku 2005 Szyb Maciej znalazł się na Szlaku Zabytków Techniki, a DEMEX rozpoczął intensywne prace ujęte w Programie Rewitalizacji. W roku 2011 w Konkursie Zabytek Zadbany, Generalnego Konserwatora Zabytków, DEMEX uzyskał Dyplom Laureata za wzorcową koncepcję zaadaptowania maszynowni Szybu Maciej na cele turystyczne.

 

HISTORIA KOPALNI LUDWIK-CONCORDIA

 

Dawna Kopalnia Ludwik — zespół dawnej Kopalni Ludwik obejmuje zabudowę zakładu górniczego, którego początki sięgają 1852r., kiedy to nadane zostało pole górnicze Kopalni „Ludwigsglück”. Rozwój kopalni zapewnił berliński przemysłowiec Albert Borsig. Regularna eksploatacja węgla rozpoczęła się w 1873r. Początek XX w to okres największego rozwoju kopalni. Pogłębiane są szyby, budowane nowe nadszybia i maszynownie. Powstają m.in. kompleks budynków cechowni-markowni, łaźni i biurowy, kompresorownia, sortownia, rozdzielnia, ślusarnia z kuźnią, portiernia [2]. W 1915r. rozpoczęła się budowa najbardziej okazałego na terenie kopalni budynku „dla nieżonatych pracowników”- Domu Kawalera [1]. Od 1920r. kopalnia była własnością spółki „Borsigwerk” AG a w 1945r. została przejęta przez państwo polskie.

 

historia 01

historia 02

historia 03

 

 

Kopalnia Ludwik w wyniku wyczerpania się złóż węgla, będąc już częścią Kopalni Pstrowski, zakończyła działalność górniczą po zasypaniu w 1990r. ostatniego szybu. Od 1999r. właścicielem większości pokopalnianych obiektów jest Przedsiębiorstwo Górnicze DEMEX Sp. z o.o. W 2006 r., decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zespół zabudowy Kopalni „Ludwik” został wpisany do rejestru zabytków.


Od 2008r. w części budynków tzw. Markowni prowadzona jest przez Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki działalność kulturalna.

 

Budynki dawnej kopalni, będąc przykładem kompleksowej zabudowy kopalnianej, stanowią świadectwo minionej epoki ilustrując walory architektury przemysłowej z początku XX wieku i dobrze wpisują się w grupę zabytków Zabrza związanych z przemysłem dając podstawy do nazwania Zabrza — miastem turystyki przemysłowej.

referat szyb maciej

referat pstrowski

 


Czytaj więcej:

Referat: Szyb Maciej Kopalni Concordia – historia i nowe oblicze

Referat: Zakończenie eksploatacji węgla przez skonsolidowaną Kopalnię „Pstrowski” w Zabrzu

 

Kontakt

SZYB MACIEJ

ul. Srebrna 6, 41-819 Zabrze-Maciejów

  

Restauracja & Bistro

(indywidualne rezerwacje stolików)
tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Justyna Czeleń

Manager gastronomii

mob. +48 661 650 200

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Agnieszka Wagstyl

Manager finansów i księgowości

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Biuro Obsługi Turystów

tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(zwiedzanie za wcześniejszą rezerwacją)

 

Mateusz Wróbel

Kierownik Działu Animacji Kultury i Etnologii

mob. +48 721 455 500

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.szybmaciej.pl

 

 

Wydarzenia Szybu Maciej przygotowywane są we współpracy z Stowarzyszeniem Kopalnia Sztuki

Mapa dojazdowa

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych