1. Wieża wyciągowa – stanowisko sygnalisty
2. Poziom 9.60
3. Restauracja Szyb Maciej
4. Bistro Maciej
5. Biuro Obsługi Turystów
6. Maszynownia
7. Rozdzielnia
8. Silnik parowy
9. Stacja wodna
10. Kanał wentylacyjny – ujęcie wody
11. Scena na wiadukcie
12. Plac przy wiadukcie
13. Barometr
14. Reprodukcja - panorama Zabrza
15. Stalowe zoo
16. Ogródek letni
17. Dzwonek szczęścia
18. Woda Macieja
19. Zwałowisko (hałda)
20. Plac zabaw
1. Wieża wyciągowa
Stalowa, nitowana konstrukcja stanowi nieodzowny element wyciągu szybowego. Obecnie przystosowana do zwiedzania - na szczyt platformy, ulokowanej blisko 25 metrów nad ziemią, prowadzą wyłącznie schody.
2. Poziom 9.60
To najwyższy poziom w budynku nadszybia. To z tego poziomu odbywał się zjazd górników do podziemi kopalni. Na tym poziomie eksponowane są obecnie: stanowisko głównego sygnalisty, poziom wydobywczy z obiegiem wozów oraz klatka wyciągowa po ostatnim wyjeździe z dołu. Obecnie przestrzeń funkcjonuje jako sala bankietowa oraz przestrzeń konferencyjna.
3. Restauracja Szyb Maciej
Na pośrednim poziomie budynku nadszybia kiedyś znajdowały się zbiorniki na węgiel, a później markownia i lampownia. Obecnie wnętrze industrialnej restauracji.
4. Bistro Szyb Maciej
Na najniższym poziomie w nadszybiu odbywała się ekspedycja węgla, później był warsztat elektryczny. Obecnie mieści się tam Bistro przy transformatorze oraz wadze „furmankowej”.
5. Biuro Obsługi Turystów
Urządzone zostało w budynku wagi. Jest miejscem, gdzie rozpoczyna się spotkanie z przewodnikiem i historią Szybu Maciej.
6. Maszynownia
To tutaj znajduje się serce wyciągu szybowego – maszyna wyciągowa. Elektryczna dwubębnowa maszyna produkcji Donnersmarckhütte i Siemens, czynna do dzisiaj, jest dumą Szybu Maciej.
7. Rozdzielnia
Budynek z urządzeniami rozdzielczymi zasilającymi cały Zespół.
8. Silnik parowy
Jeden z dwóch silników napędzających wyciąg szybowy szybu "Władysław" dawnej kopalni Jadwiga, później Pstrowski w Zabrzu-Biskupcach. Został wyprodukowany w roku 1915 przez Linke-Hofmann-Werke-Breslau.
9. Stacja Wodna
Znajdują się w niej zbiorniki wody dostarczanej z ujęcia wody i stacja pomp.
10. Kanał wentylacyjny – ujęcie wody
Mający połączenie z szybem (wydechowym) służył do wyprowadzania zużytego powietrza z wyrobisk podziemnych. Obecnie przystosowany do zwiedzania oraz umożliwiający zajrzenie do szybu i ….wnętrza ziemi. Do niedawna znajdował się tam tzw. "escape room", czyli pokój zagadek.
11. Scena na wiadukcie
To dawny wiadukt kolejowy, który został zabudowany w latach trzydziestych XX wieku nad ulicą Srebrną prowadzącą do Szybu Maciej . Łączył on szyb z linią kolejową Gliwice – Bytom. Obecnie stanowi niepowtarzalną scenę w plenerze.
12. Plac przy wiadukcie
Dawny plac drzewny, czyli zewnętrzny magazyn na materiały niezbędne do wydobycia, głównie składowisko drewna. Obecnie plener przy szybie przystosowany na duże otwarte imprezy.
13. Barometr
Ciśnieniomierz wodny o wysokości 10 m.
14. Reprodukcja - panorama Zabrza
Przy ogródku letnim umieszczona została na ścianie jednego z budynków panorama Zabrza - kopalnia Concordia, Koksownia i Huta Spółki Akcyjnej Donnersmarckhütte z początku XX w. Panorama pochodzi ze zbiorów Kombinatu Koksochemicznego Zabrze S.A.. Autor reprodukcji: Jerzy Koenigshaus.
15. Stalowe zoo
Mini park ze „ stalowymi zwierzątkami”.
16. Ogródek letni
Kawiarnia pod chmurką.
17. Dzwonek szczęścia
Mały dzwon sygnałowy uruchamiany za pomocą linki.
18. Woda Macieja
Ogólnodostępny kran z wodą z ujęcia Maciej - obecnie przeniesiony ok. 150m w stronę kąpieliska leśnego w Maciejowie. Zabudowane zostały tam dwa wodomaty (1 litr wody kosztuje 0,10zł).
19. Zwałowisko
Hałda utworzona ze skały płonnej z robót górniczych prowadzonych w rejonie szybu Maciej.
20. Plac zabaw
To najważniejsza dla młodych odkrywców część w całym kompleksie, gdzie prowadzone są ożywione dyskusje na bardzo ważne tematy, czyli kto korzystał będzie z wiaderka czy łopatki i kiedy gremialnie należy odwiedzić stalowe ZOO znajdujące się w sąsiedztwie placu zabaw.