O Szybie Maciej

szlak zabytkow techniki logogault millau logoslaskie smaki logo

mouse

Szerokie menu A’La Carte, składające się z potraw pochodzących z różnych części świata, dopełnione zostało tradycyjnym Menu Śląskim inspirowanym przepisami rodu Donnersmarcków.

restauracja baner 01

Tu kącik malucha współistnieje z powierzchnią wystawienniczą. Weekendami odbywają się spotkania rodzinne, a w tygodniu lekcje na temat śląskich tradycji oraz warsztaty dla najmłodszych! Zapraszamy!

bistro baner 01
 

O nas

Szyb Maciej to historia – historia miejsca, historia Śląska, historia industrializmu; to ziemia – węgiel oraz woda tryskająca z dawnego szybu; to ludzie – górnicy tworzący historię kopalni Ludwik-Concordia oraz Ci współcześnie związani z rewitalizacją oraz metamorfozą charakteru miejsca;, to wreszcie kuchnia - niegdyś tradycyjna śląska, dziś prezentująca obok tradycji śląskiej elementy kuchni międzynarodowej oraz śląskie fusion. To jedyne miejsce w województwie Śląskim będące jednocześnie na Szlaku Zabytków Techniki oraz Szlaku „Śląskie Smaki”, a więc w sposób perfekcyjny łączące to, co na Śląsku najcenniejsze, czyli dziedzictwo industrialne i dobrą kuchnię.

Witamy w Szybie Maciej!


Szyb Maciej to dzisiaj zabytkowy zakład górniczy dawnej Kopalni Concordia, położony w Zabrzu- Maciejowie. Od lat 90-tych XX wieku, już jako dziedzictwo zabrzańskiego i śląskiego górnictwa węgla kamiennego, przechodzi transformację. W dawnym budynku nadszybia powstały: elegancka w industrialnym stylu restauracja, bistro „pod napięciem” oraz biuro obsługi turystów. Na najwyższym poziomie nadszybia, gdzie kiedyś znajdował się główny poziom wydobywczy urządzona została sala bankietowa. Na przyległym placu drzewnym znalazł swoje miejsce, pełniąc funkcję sceny w plenerze, wiadukt kolejowy, który łączył kiedyś kopalnię z Gliwicami i Bytomiem. Kompleks jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, posiada parkingi i dogodny dojazd z autostrady A1 i drogi krajowej DK 88.
Szyb Maciej wraz z innymi zabrzańskimi zabytkami: Kopalnią Guido i Sztolnią Dziedziczną Królowa Luiza należą do kluczowych i najatrakcyjniejszych obiektów na Szlaku Zabytków Techniki.
Szyb Maciej zaprasza swoich Gości do jedynej w swoim rodzaju restauracji w Polsce, zwiedzenia i poznania historii i smaków z ziemi i wody wziętej, na spotkania z kulturą i rozrywką podczas Industriady, Szyb Maciej Ekstremalnie, Chiilaut-ów, Nowych Brzmień i innych wydarzeń.


Do największych atrakcji Szybu Maciej należą m.in.:

  • restauracja na 2- poziomach utworzona w głównym budynku kopalni,
  • zachowane budynki i wyposażenie dawnego zakładu górniczego z początku XX wieku,
  • możliwość zobaczenia okolic Zabrza i Gliwic z platformy widokowej na wieży wyciągowej,
  • zejście do szybowego ujęcia wody utworzonego w szybie górniczym i poznanie genezy jego powstania,
  • maszynownia z czynną dwubębnową maszyną wyciągową o napędzie elektrycznym, możliwość uczestniczenia w pokazie pracy maszyny wyciągowej,
  • espozycja czynnych urządzeń i wyposażenia dawnej kopalni,
  • przykład zrównoważonej rewitalizacji dawnego kompleksu górniczego.

 

Szyb Maciej, wybudowany na początku XX wieku, stanowił zespół budynków i budowli z szybem i infrastrukturą na powierzchni dla eksploatacji pokładów węgla kamiennego w zachodniej partii obszaru górniczego kopalni Concordia. Zakończenie wydobycia w rejonie szybu Maciej nastąpiło w roku 1978, a w roku 1992 kopalnia Pstrowski, w skład której weszła także kopalni Concordia, podjęła decyzję o całkowitej likwidacji dołu i powierzchni Szyb Maciej. W tych warunkach kopalnia Pstrowski zaakceptowała projekt, który przedstawiło Przedsiębiorstwo Górnicze Demex sp. z o.o. i wyraziła zgodę na odstąpienie od likwidacji szybu, przekształcenie go w ujęcie wody oraz odsprzedaż całego kompleksu Przedsiębiorstwu.


Szyb Maciej, prezentując historię kopalni Concordia, przekształcany jest w kompleks turystyczno-rekreacyjny i kulturalny. Jednogodzinne spotkanie z przeszłością w towarzystwie przewodnika umożliwia poznanie tajników funkcjonowania kopalni, poznanie innowacyjnego przekształcenia szybu w ujęcie wody i zajrzenia do …środka ziemi. Szyb Maciej, to jedyny tego rodzaju w pełni zachowany autentyczny zakład górniczy. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków.

Sposób przeprowadzenia rewitalizacji i wysoki poziom prac konserwatorskich znalazły uznanie m.in. Generalnego Konserwatora Zabytków, który w Konkursie Zabytek Zadbany przyznał Przedsiębiorstwu Tytuł Laureata za adaptację maszynowni dla celów turystycznych i wzorowo przeprowadzone prace konserwatorskie (2011 rok) i Wyróżnienie za wzorowo przeprowadzone prace konserwatorskie i adaptację budynku nadszybia na cele turystyczne (2015 rok).

Więcej informacji:
Danuta Żabicka-Barecka, Zbigniew Barecki - „Rewitalizacja zespołów zabudowań dawnej Kopalni Ludwik-Concordia” - także w 5. Wiadomościach Konserwatorskich Województwa Śląskiego, Katowice 2013.
Danuta Żabicka-Barecka, Zbigniew Barecki –„Rewitalizacja zabytkowego szybu Maciej – przekształcenie szybu górniczego w ujęcie wody” - także w 7. Wiadomościach Konserwatorskich Województwa Śląskiego, Katowice 2015.

Kontakt

SZYB MACIEJ

ul. Srebrna 6, 41-819 Zabrze-Maciejów

  

Restauracja & Bistro

(indywidualne rezerwacje stolików)
tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Justyna Czeleń

Manager gastronomii

mob. +48 661 650 200

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Agnieszka Wagstyl

Manager finansów i księgowości

tel. +48 32 323 14 75

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

Biuro Obsługi Turystów

tel. +48 32 323 14 75
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(zwiedzanie za wcześniejszą rezerwacją)

 

Mateusz Wróbel

Kierownik Działu Animacji Kultury i Etnologii

mob. +48 721 455 500

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

www.szybmaciej.pl

 

 

Wydarzenia Szybu Maciej przygotowywane są we współpracy z Stowarzyszeniem Kopalnia Sztuki

Mapa dojazdowa

Mając na uwadze ochronę Państwa danych osobowych i dbając o Państwa prywatność, zachęcamy do zapoznania się z naszą Polityką Prywatności przetwarzania danych osobowych